Menu

Vánoce a ketogenní dieta: jak to zvládnout?

27. 11. 2019
8 minut čtení

Spousta lidí má Vánoce neodmyslitelně spjaty se spoustou dobrého jídla, pití a hlavně cukroví. Pokud se domníváte, že si je letos kvůli ketogenní dietě neužijete, jste na omylu. Je však důležité vědět, která jsou největší rizika, a jak se na ně připravit.  Sestavili jsme pro vás 10 rad, jak „přežít“ Vánoce s ketogenní dietou.

1) Nevzdávejte to po prvním neúspěchu

Vánoční hostiny jsou plné dietních nástrah a je normální a lidské, pokud si při ní dopřejete něco, co není zrovna ideální. Neztrácejte však motivaci a pokračujte dál. Budování nových  stravovacích návyků je běh na dlouhou trať a po tuto dobu se vám ještě mnohokrát stane, že sklouznete ze své cesty. Důležité je se na ni vrátit a nedělat si z toho těžkou hlavu.

2) Nevymlouvejte se na svátky

A nyní opačný problém. Jak bylo již řečeno – stane se, že zhřešíte. Neměli byste však Vánoce využívat jako výmluvu pro to, abyste mohli úmyslně porušovat své zásady. Nachystat chutnou vánoční hostinu pro sebe a své blízké je možné s trochou fantazie i podle zásad keto stravování.

3) Poproste své blízké o pochopení

Pokud se chystáte odjet na návštěvu vy, informujte hostitele raději předem o tom, že máte stravovací omezení a nabídněte mu, že si své jídlo dovezete, aby s vámi neměl starosti. Pokud hostiteli vysvětlíte, proč to děláte, jistě to přijme.

Stejně tak poproste své blízké, se kterými žijete, aby se vám dietu pokusili usnadnit a nepřemlouvali vás k porušování jejích pravidel.

4) Vyzkoušejte si částečný půst

Půst je protiváha k přejídání. Pokud víte, že v tomto období konzumujete více, než je obvyklé, zkuste si nějaký den odpustit alespoň jeden chod – třeba snídani či svačinu.

5) Pozor na přílohy a dezerty

Největší nástrahou (nejen vánočních) hostin jsou přílohy a dezerty. Věnujte jim proto zvýšenou pozornost. Jako přílohu volte nejlépe zeleninu. Dezertům se vyhněte nejlépe úplně. Pokud vás přesto bude honit mlsná, vyzkoušejte některý z relativně neškodných keto dezertů, o kterých jsme již psali v tomto článku.

6) Jezte dost vlákniny

Nemáte pořád dost? Zařaďte do jídelníčku více vlákniny. Vláknina pomáhá našemu trávicímu systému proti pocitu hladu. Navíc zpomaluje trávení, což vede ke snížení hladiny inzulínu po jídle. Využít ji můžete také pro přípravu low carb příloh nebo do nízkosacharidových dezertů. Bohaté na vlákninu jsou například lněná a chia semínka, avokádo, kapusta, brokolice či květák.

7) Zpomalte

Pokud si chcete svátky vychutnat, měli byste zpomalit. A není řeč jen o prožívání Vánoc, zkuste zpomalit také při jídle. Pomalá konzumace umožňuje vychutnat si jídlo bez přejídání. Poskytnete tak vašemu tělu čas potřebný k odeslání signálu „jsem plný“ do mozku.

Tipy pro pomalejší konzumaci:

  • Předtím, než polknete, žvýkejte jídlo ještě několikrát.
  • Mezi jednotlivými sousty odkládejte příbor.
  • Zkuste se zaměřit na jednotlivé suroviny ve vašem jídle a postupně je ochutnávejte, věnujte pozornost jejich textuře a chuti.

8) Vyzkoušejte jablečný ocet se skořicí

Jablečný ocet pomáhá snížit množství inzulinu v krvi až o 34 %. Můžete si vzít 2-4 čajové lžičky před jídlem anebo jej přidat přímo do jídla – například do zálivky salátu, do dresingu, do polévky či jen tak se zeleninou. Jablečný ocet můžete použít také k ochucení nápojů.

Skořice také pomáhá snížit hladinu inzulinu po jídle. Navíc její vůně k Vánocům neodmyslitelně patří. Ochutit s ní můžete jogurt, kávu, čaj, ovoce anebo některý z keto dezertů.

9) Hýbejte se

Nejen během Vánoc je důležité nenechat své tělo příliš „vychladnout“. Neznamená to, že musíte přímo cvičit. Pro snížení inzulinu v krvi vám pomůže například přerušování zdlouhavého sezení. Ideální je udělat si každých 20 minut sezení alespoň dvouminutovou lehkou aktivitu – například chůzi.

10) Pořádně se vyspěte

A na závěr nejoblíbenější rada – spěte! Ačkoliv se vám bude zdát, že přes den prakticky nic neděláte, neomezujte kvůli tomu svůj noční spánek. Pokud se v noci dostatečně nevyspíte, narušíte si tím svůj biorytmus, což může negativně ovlivnit i hladinu cukru v krvi. Pokud tedy ráno nemusíte nikam spěchat, vypněte si budík, zatemněte si okno a vyspěte se tak, jak to vaše tělo doopravdy potřebujete.


Líbil se vám článek?
Sdílejte jej s přáteli