Menu

Tipy, jak se rychleji dostat do ketózy

21. 8. 2019
5 minut čtení

Ketóza je metabolický stav, který poskytuje našemu tělu několik zdravotních výhod, především efekt redukce hmotnosti. Během ketózy totiž tělo přeměňuje tuk na sloučeniny známé jako ketony a začíná je používat jako hlavní zdroj energie. Dostat se do stavu ketózy trvá i několik dnů. Přinášíme vám tipy, jak se lze do ketózy můžete dostat rychleji.

Minimalizujte příjem sacharidů

Klíčovým faktorem je samozřejmě omezení sacharidů. Úroveň omezení sacharidů potřebná k vyvolání ketózy je pro každého individuální. Někteří lidé potřebují omezit čisté sacharidy na 20 gramů za den, jiní mohou dosáhnout stejného výsledku při příjmu dvojnásobného množství sacharidů. Pokud nemáte k dispozici diagnostické proužky na měření ketonů v moči, raději omezte příjem sacharidů na co nejmenší množství. Platí totiž, že čím méně sacharidů přijmete, tím dříve vaše tělo přejde do ketózy.

Zařaďte pohyb

Když cvičíte, snižujete množství glykogenu ve svalech. Ty se normálně doplňují při konzumaci sacharidů, které se štěpí na glukózu a poté se přemění na glykogen. Pokud je však příjem sacharidů minimalizován, zůstávají zásoby glykogenu nízké. V reakci na to vaše játra zvyšují produkci ketonů, které mohou být použity jako alternativní zdroj paliva pro vaše svaly.

Efekt cvičení může být umocněn vaší aktivitou ve stavu nalačno. Ideální je proto zařadit fyzickou aktivitu hned ráno.

Zvyšte příjem zdravých tuků

Konzumace dostatečného množství zdravých tuků může zvýšit hladinu ketonůa tím pomoci dostat se do ketózy. Ketogenní diety s cílem redukce hmotnosti obvykle spočívají v konzumaci 60 – 80 %  přijatých kalorií z tuků. Ketogenní dieta používaná k podpoře léčby epilepsie vyžaduje podíl tuků dokonce ve výši 85 – 90 % denního příjmu.

Je však potřeba zařadit zdravé tuky, mezi ty patří olivový olej, avokádový olej, kokosový olej, máslo, sádlo a lůj. Kromě toho existuje mnoho zdravých potravin s vysokým obsahem tuku, které jsou současně velmi chudé na sacharidy.

Nepřekračujte však významně doporučené množství kalorií. To by mohlo vaše snažení značně zkomplikovat.

Několik hodin nalačno

Do ketózy se můžete dostat i tím, že vydržíte několik hodin bez jídla. Mnoho lidí totiž dosáhne mírné ketózy již mezi večeří a snídaní. Přesný počet hodin, po kterém se vaše tělo dostane do ketózy nelze přesně říci. Doba je totiž odvislá od momentálních zásob glukózy ve vašich svalech. Pokud plánujete začít s keto dietou, zkuste již den předem omezit příjem sacharidůna minimum, druhý den byste pak díky půstu měli dostat do ketózy.

Nejezte příliš mnoho bílkovin

Bílkoviny jsou při redukčních dietách nezbytnou prevencí proti ztrátě svalové hmoty. Vstup do ketózy však mohou mírně zkomplikovat. Bílkoviny totiž zásobují játra aminokyselinami, které lze použít pro glukoneogenezi, jinými slovy si tak nadbytečnou konzumací bílkovin vytváříte ve svých játrech glukózu, aniž byste přijali jakýkoliv sacharid. Samozřejmě je konzumace bílkovin potřebná,  poskytují totiž glukózu pro několik buněk a orgánů, které nemohou používat ketony jako palivo, jako jsou vaše červené krvinky a části ledvin a mozku. Pro účely redukční diety však nepřekračujte doporučenou denní dávku, která činí cca 1,2 – 1,7 gramů bílkovin na 1 kg vaší tělesné hmotnosti.

Kombinujte všechny zmíněné triky, ale s mírou

Potřebujete-li se do ketózy dostat co nejdříve, můžete jednotlivé triky zkombinovat. Urychlíte tak vyčerpání glukózy z vašeho těla a do vytoužené ketózy se tak můžete dostat i během několika hodin. Mějte však na paměti, že rychlé vyčerpání glukózy může způsobit nevolnost a slabost. Poslouchejte proto své tělo a nedělejte nic, co by vám bylo nepříjemné.


Líbil se vám článek?
Sdílejte jej s přáteli