Menu

Sirtfood dieta: co to je? A opravdu to funguje?

2. 2. 2021
9 minut čtení

SirtFood dieta je stravovací plán, při kterém razantně omezíte kalorický příjem. Jíte pouze vybrané potraviny, jako jsou jahody, kapusta nebo čokoláda.  Její tvůrci tvrdí, že vám pomůže zhubnout i předcházet nemocem a stárnutí. Největší reklamu jí udělala, teď už štíhlá, zpěvačka Adele. Na jakém principu sirtfood dieta funguje a je pro tělo vůbec zdravá?

Existuje jen velmi málo vědecky podložených důkazů, že sirtfood dieta je pro tělo přínosná nebo dokonce bezpečná. Než o ní vůbec začnete uvažovat, přečtěte si následující řádky.

 

Co je sirtfood dieta?

Jde o relativně nový dietní výstřelek, který má lidem údajně pomoci zhubnout, pálit tuk, budovat svaly a předcházet nemocem. Celý směr je postaven na myšlence, že některá jídla zvyšují produkci sirtuinů v těle. Jde o enzymy, které běžně v těle chrání DNA, snižují zánětlivost, odstraňují nejrůznější odpadní buňky nebo podporují energii buněk.

Příznivci sirtfood diety tvrdí, že určité potraviny pomáhají tělu produkovat více sirtuinů, což vede k prevenci zánětů a nemocí, zvyšuje objem svalové hmoty, snižuje projevy stárnutí a také hmotnost.

Tato dieta je velmi striktní, co se týká množství přijatých kalorií. Některé studie potvrdily, že kalorická omezení zvyšují produkci sirtuinů u některých organismů, jako jsou kvasinky, ovocné mušky nebo někteří savci. Studií, které by toto prokazovaly u člověka, je ale zoufale málo.

 

Funguje to?

Někteří lidé na sirtfood dietu nedají dopustit. Vědecky podložené důkazy o její účinnosti ale chybí.

Žádné zveřejněné studie neukazují, jak přesně tato dieta ovlivňuje ztrátu hmotnosti, proces stárnutí nebo jak funguje jako prevence nemocí.

Webové stránky sirtfood diety i přesto uvádějí, že tento program může lidem pomoci:

  • zhubnout až 3 kg za 1 týden,
  • udržovat svalovou hmotu,
  • snížit riziko chronických chorob,
  • zlepšit paměť,
  • zmírnit projevy stárnutí
  • a mít pod kontrolou hladinu krevního cukru.

Na webových stránkách najdete svědectví těch, kteří sirtfood dietu vyzkoušeli. Odborné studie, které by dokazovaly její skutečnou účinnost, ale nejsou. V krátkodobém horizontu jistě může pomoci k redukci váhy. Dlouhodobě ale většina takových „módních“ diet nefunguje.

 

Co jíst při sirtfood dietě?

Hlavní důraz je kladen na hlídání množství přijatých kalorií, které je extrémně omezeno. Top 20 potravin v dietě:

1/ rukola

2/ extra panenský olivový olej

3/ petržel

4/ kapusta

5/ pohanka

6/ káva

7/ jahody

8/ červené víno

9/ sója

10/ libeček

11/ cibule

12/ tmavá čokoláda s obsahem 85 % kakaa

13/ matcha čaj

14/ kurkuma

15/ chilli „Ptačí oko“

16/ vlašské ořechy

17/ červená čekanka

18/ datle medjool

19/ kapary

20/ borůvky

 

Na internetu můžete koupit v podobě knihy celý dietní plán, který obsahuje kompletní jídelníček i kuchařku s recepty.

 

Sirtfood dietní plán se skládá ze dvou fází.

V první fázi jde hlavně o striktní omezení kalorií. Během prvních 3 dní jíte denně pouze 1  jídlo a pijete 3 zelené koktejly. Denní příjem nesmí překročit 1000 kalorií.

Od 4. dne pak nahradíte 1 koktejl jídlem. Máte tak 2 jídla a 2 koktejly denně s příjmem max. 1500 kalorií.

Druhá fáze trvá 2 týdny. Jídelníček se skládá ze 3 jídel a 1 zeleného koktejlu.

Poté můžete celý plán zopakovat nebo přejít na jídelníček bohatý na „sirtfood potraviny“ s méně striktním omezením kalorického přijmu.

Sirtfood dieta to jsou z velké části i zelené koktejly.

 

Účinnost a rizika

Sirtfood dieta se bohužel nemůže opřít o příliš mnoho odborných studií.

Některé dostupné studie poukazují na fakt, že diety se striktním omezením kalorického příjmu mohou snížit riziko diabetu nebo srdečních chorob. Zároveň ale upozorňují na to, že přínosy ani rizika takových diet nebyly zkoumány dlouhodobě.

Ze spousty studií se nedá vycházet, protože dopady nízkého kalorického příjmu nebyly zkoumány na lidech.

Předtím, než se pustíte do jakékoliv diety, byste se měli poradit s lékařem nebo nutričním specialistou. Obzvlášť pokud dieta extrémně omezuje příjem kalorií.

 

Sirtfood dieta vs. keto dieta

Keto dieta je založená na omezeném příjmu sacharidů. Díky tomu se tělo dostává do ketózy a místo glukózy bere energii z tuků.

Primárním zájmem lidí na ketogenní dietě není hlídání nízkého kalorického příjmu, jako tomu je u sirtfood diety. I když většina lidí na keto dietě makro živiny a kalorie sleduje také.

Ketogenní dietní programy jsou postavené tak, aby lidem pomohli k redukci váhy, ale přesto neměli hlad. Se striktně omezeným kalorickým příjmem, který má nastavený sirtfood dieta, naopak nejspíš hladovět budete.

Ketogenní dieta má v souvislosti se zvládáním nemocí a celkovým zdravím lepší podporu ze strany vědců a odborné veřejnosti než sirtfood dieta. Bylo dokázáno, že ketogenní strava preventivně chrání organismus před vznikem cukrovky 2. typu, pozitivně působí na zdraví srdce a cév, může zmírňovat projevy epilepsie nebo pomáhá při léčbě Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby.

I v keto dietě si můžete dopřát čokoládu, nesmí ale obsahovat běžný cukr.

 

Shrnutí

Pokud chcete vyzkoušet sirtfood dietu, raději se nejdříve poraďte se svým lékařem nebo odborníkem na výživu. Poradí vám, jestli je tento dietní směr pro vás správnou volbou.

Vyznavači sirtfood diety tvrdí, že pomáhá nejen zhubnout, ale také zpomaluje procesy stárnutí nebo je dobrou prevencí různých onemocnění.

Bohužel účinnost sirtfood diety není nijak vědecky dokázána ani ověřena. Trochu obezřetnosti je proto na místě.


Líbil se vám článek?
Sdílejte jej s přáteli