Menu

Recepty na keto přílohy

7. 1. 2020
7 minut čtení

Jedním z hlavních pravidel ketogenní diety je vynechání klasických příloh, jakými jsou těstoviny, brambory, rýže, apod. Náhradou za tyto vysokosacharidové potraviny je většinou zelenina a zeleninový salát. Existuje ale také spousta receptů na opravdu velmi chutné alternativy klasických příloh. Přinášíme vám recepty na ty nejchutnější z nich!


Celerové hranolky


1 větší celer
Olivový olej
Směs domácího koření (dle chuti)


V misce smícháme olej a koření dle chuti. Celer oloupeme, nakrájíme na tvar hranolek a promícháme v olejové směsi. Jednotlivé hranolky rozprostřeme na plech s pečícím papírem a pečeme v předehřáté troubě při 180°C až do požadované konzistence (asi 10-15minut). Hranolky podáváme místo klasických bramborových. Chuť celeru se pečením a kořením téměř vytratí a nebude vaše jídlo nijak narušovat.
Stejným způsobem je samozřejmě možné udělat také americké „brambory.“


Keto těstoviny (2 porce)


125 g mozzarelly v nálevu
3 vejce
2 polévkové lžíce psyllia
rozmixovaný špenát, rajčatové pesto (dle chuti, není nutné)


Mozzarellu bez nálevu natrháme na kousky a spolu s vejci s psylliem umixujeme pomocí ponorného mixéru na hladkou kaši bez kousků. Těsto vlijeme na plech s pečícím papírem a rychle ho rozetřeme (pečící papír začne nasávat vlhkost). Pečeme v předehřáté troubě na 180°C asi 5-8min. Upečenou placku necháme mírně zchladnout a ještě z teplého těsta odstraníme papír. Poté krájíme tenké nudličky. Takto připravené těstoviny podáváme tak, jak jsme zvyklý – jako klasické těstoviny. Pokud do těsta ještě přimícháme např. rozmixovaný špenát nebo rajčatové pesto, vytvoříme tak zdravé tříbarevné těstoviny.


Pizza


1 hrnek lněné mouky
1 hrnek strouhaného sýra
Špetka soli
3 vejce Dle libosti rajčatový protlak, koření, sýry, šunky, olivy, zelenina…


Všechny ingredience smícháme do těsta. Pomocí lžíce z těsta vytvoříme na pečícím papíře kulatou placku silnou asi 3mm, která připomíná tvar pizzy. Těsto pečeme v předehřáté troubě na 180°C 15min. Poté pizzu vyndáme z trouby, obložíme dle chuti a libosti a vrátíme do trouby dopéct asi na dalších 10 minut.


Bramboráky z cukety (cca 8 bramboráčků)


2 větší cukety
1 vejce
1 hrnek strouhaného sýra
3 lžíce lahůdkového droždí
2 stroužky česneku
Sůl
Pepř


Cukety si oloupeme, vydlabeme semínky a nastrouháme. Posolíme a necháme odstát asi 20minut, vymačkáme jí a přebytečnou vodu slijeme. Poté přidáme vejce, sýr, droždí, utřený česnek, sůl a pepř dle chuti. Z této směsi pomocí lžíce vytvoříme placky, které na pečícím papíře pečeme v předehřáté troubě na 180°C až do upečení (cca 15-20 minut).


Bramborový salát bez brambor)


1 střední celer
2 střední mrkve
1 střední petržel
4 lžíce majonézy (nejlépe domácí, low-carb)
3 lžíce hořčice
Sterilizované okurky
Lák z okurek (nebo ocet)
Sterilizovaná kapie
Sůl
Pepř
Kvalitní šunkový salám (není nutnost)
2 vejce


Čerstvou zeleninu oloupeme, nakrájíme na menší kousky a uvaříme doměkka. Vychladlou zeleninu nakrájíme na malé kousky, stejně jako sterilizovanou zeleninu. K takto připravené zelenině přidáme majonézu, hořčici, sůl, pepř, dle chuti lák nebo ocet (opatrně), dle libosti můžeme přidat na kostičky nakrájený šunkový salám. Vše promícháme a nakonec přidáme na kostičky nakrájené vejce a jemně salát definitivně promícháme. Salát podáváme ke klasickým jídlům, ke kterým se hodí ten bramborový.


Keto gnocchi


2 hrnky nastrouhané mozzarelly
2 žloutky
Špetka soli


Nastrouhanou mozzarellu (v obchodě se dá koupit bez nálevu rovnou nastrouhaná, ale teoreticky se dá použít i ta v nálevu) na mírném planemi nebo v mikrovlnce rozehřejeme. Postupně přidáváme žloutky, které zapracujeme do těsta, mírně osolíme. Z těsta vytvoříme válečky, které krájíme na požadovanou velikost a vaříme ve vroucí vodě. Scedíme a podáváme jako přílohu místo klasických gnocchi.


Líbil se vám článek?
Sdílejte jej s přáteli