Menu

Protikvasinková dieta: 10 tipů jak vyzrát na kvasinky

30. 11. 2020
14 minut čtení

Kvasinkovou infekci, neboli kandidózu, zná většina žen především v podobě nepříjemných problémů v intimních partiích. Dokáže ale způsobit daleko více zdravotních obtíží. Kdo někdy dlouhodobě bojoval s přemnoženými kvasinkami, ví, že zvítězit není vůbec jednoduché. Stojí to mnoho času i úsilí. Z jídelníčku je mimo jiné nutné vyřadit veškeré cukry. Nejlepším pomocníkem, jak porazit nepříjemnou kvasinkovou infekci, je protikvasinková dieta. Chybu ale neuděláte ani s ketogenní dietou.

Jak na protikvasinkovou dietu? Základní podstatou je vyhladovět přemnožené kvasinky, které toto onemocnění způsobují. Kvasinky ke svému množení potřebují cukr. Pokud tedy výrazně omezíte ve stravě sacharidy, máte nakročeno správným směrem. V dnešním článku přinášíme 10 tipů, které můžete v boji s kvasinkovou infekcí použít. 

1/ Vhodná zelenina

Protikvasinková dieta to je hlavně méně sladká zelenina. Bez přemýšlení můžete zařadit, stejně jako v keto dietě, tu zelenou, jako špenát, brokolici, kapustu, zelí, mangold, hlávkový salát nebo okurku. Přidejte i řepu, cuketu, papriky, květák nebo ředkvičky. Pozor si dejte na brambory. Úplně vynechte nakládanou zeleninu, nálevy jsou plné cukru.

2/ Proteinová neboli ketogenní dieta

Stejně jako protikvasinková dieta může být velice účinným pomocníkem i proteinová dieta. Konzumaci sacharidů při ní snížíte na minimum, co naopak zvýšíte, jsou zdravé tuky a bílkoviny. Kvasinky tak nemají šanci. Dnes už ani není třeba lámat si hlavu nad tím, co smíte a co nesmíte zařadit do jídelníčku. Nakoupit můžete hotová proteinová jídla. Jejich příprava je snadná a rychlá. Nebo si nechte sestavit kompletní dietní plán. Nabízí ho třeba KetoMix nebo KetoFit. Bonusem k poraženým kvasinkám vám budou shozená kila. A to potěší každého.

3/ Zařaďte česnek

Česnek je antimykotický, neboli protizánětlivý. V boji proti kvasinkám je to ten nejlepší pomocník. Jako prevence stačí pak stroužek až dva denně.

4/ Detoxem proti kvasinkám

S kvasinkami může zatočit i jednorázový detox, při kterém se tělo kompletně pročistí od škodlivých látek. Stačí vám na něj dodržovat pitný režim, dostatečně spát, odlehčit jídelníček, vyřadit alkohol a kávu a naopak zařadit lehký pohyb. Detox můžete podpořit i přírodními tabletami nebo bylinnými kúrami.

5/ Jezte bobule

Protikvasinková dieta si s ovocem moc nerozumí. Většinu tak musíte vynechat. Obsahuje totiž příliš mnoho fruktózy – jednoduchého cukru, který kvasinky milují. Nejchudší na sacharidy je bobulovité ovoce, které je vhodné i při ketogenní dietě. V rozumném množství můžete tedy do jídelníčku zařadit borůvky, maliny, rybíz, ostružiny nebo jahody.

6/ Zkuste bylinky

Nebojte se nahradit dochucovadla, jako jsou kečup, hořčice nebo sójová omáčka, bylinkami. S kvasinkami vám pomůže hlavně oregano.

7/ Buďte v pohodě

Je jasné, že polovina nemocí začíná v hlavě. Protikvasinková dieta znamená i méně se stresovat. Vyzkoušet můžete třeba meditační cvičení. Někdy stačí i jen se na chvíli zastavit a dát si pár hlubokých nádechů a výdechů.

8/ Hýbejte se

Se zdravým životním stylem jde pohyb ruku v ruce. A v boji proti kvasinkám má své místo. Nemusíte hned trénovat na maraton. Pro začátek stačí i pár protahovací cviků nebo půlhodinová procházka.

9/ Vynechejte uzeniny

Protikvasinková dieta znamená kompletně vyřadit z jídelníčku uzeniny a vepřové maso. Naopak přidejte víc ryb a z masa si dopřávejte drůbeží, králičí, jehněčí nebo telecí.  Hovězí maso také můžete, ale v menším množství.

10/ Vyřaďte alkohol

Na alkohol úplně zapomeňte. Stejně jako na kávu, černý čaj nebo slazené nápoje. Do pitného režimu při protikvasinkové dietě patří hlavně obyčejná voda, bylinkové čaje a zelený čaj.

Co je to kvasinková infekce?

Kvasinky má běžně v těle každý z nás. Žijí ve střevech nebo na kůži, v souladu s ostatními bakteriemi. Pokud se naše tělo dostane do nerovnováhy, dojde k jejich přemnožení. Nejčastěji jde o kvasinky druhu Candida albicans, odtud kandidóza.

Co může za přemnožení kvasinek?

Kandidóza může být způsobena třeba užíváním antibiotik nebo jiných léků. Obrovskou roli hraje ale také jídelníček. Nevhodná strava a špatný životní styl si o bujení kvasinek přímo říkají. Kvasinky milují jednoduchý cukr a právě ten potřebují pro své množení. K cukru přidejte bílou mouku, alkohol nebo nadměrný stres a máte úspěšně nakročeno ke kandidóze. 

Potravou kvasinek je hlavně jednoduchý cukr. Při protikvasinkové dietě na něj úplně zapomeňte.
Cukr je v protikvasinkové dietě i v ketogenní dietě tabu.

Nejčastější projevy přemnožených kvasinek

Projevů přemnožených kvasinek je velmi mnoho. Lidé často dlouho nedokáží poznat, že se jedná právě o kandidózu. Mezi nejčastější potíže můžeme zařadit:

  • svědění kůže,
  • pálení,
  • ekzémy,
  • problémy s trávením,
  • průjmy,
  • zácpy,
  • časté nemoci,
  • oslabený imunitní systém,
  • chronická únava,
  • poruchy soustředění,
  • bolesti hlavy,
  • špatná kvalita nehtů i vlasů nebo dokonce
  • úzkosti a deprese.
Přemnožené kvasinky neznamenají problémy jen v intimní oblasti.

Nezapomínejte na prevenci

I když se infekce zbavíte účinnou protikvasinkovou dietou, stále ještě nemáte vyhráno. Kvasinky se totiž velmi rády vrací. Především dejte pozor na návrat k běžné stravě, tedy bílému pečivu, mouce, sladkým nápojům, alkoholu a především sladkostem. Kromě toho je dobré řídit se i těmito preventivními opatřeními.

  • Udržujte zdravý životní styl

To je hlavně zdravý jídelníček s minimem cukru a pravidelný pohyb. Kvasinky okamžitě poznají, kdy si dopřejete větší množství sladkostí nebo výrobků z bílé mouky a začnou se velice rychle množit.

  • Vyhýbejte se plavání v bazénu

Kombinace mokrých plavek a chlorované vody je přímo ideální pro bujení kvasinek. Díky desinfekci v bazénu a nošení vlhkých plavek dochází k narušení přirozené mikroflóry, která normálně před případnou infekcí chrání.

  • Jezte česnek

Česnek je antimykotický a jak při prevenci, tak v protikvasinkové dietě by rozhodně neměl chybět.

  • Vyhýbejte se nadměrnému stresu

Stres snižuje imunitu a dlouhodobý obzvlášť. Před případným bujením kvasinek se pak tělo nemá sílu chránit.

  • Nepoužívejte parfémované produkty

V rámci prevence se raději vyhněte parfémovaným sprchovým gelům, koupelovým pěnám, toaletním papírům, vlhčeným ubrouskům nebo voňavým vložkám a tampónům. Parfémované přípravky způsobují podráždění, které usnadňuje vznik infekce.

  • Měňte si po sportu spodní prádlo

Sport a pot s ním spojený nahrávají kvasinkám. Mají totiž rády teplé a vlhké prostředí. Po každém sportu si proto vezměte suché spodní prádlo. Jedině tak předejdete možné infekci.

  • Noste volnější oblečení

Vyhněte se upnutým kalhotám nebo džínům. Vyměňte je raději za volné sukně a šaty. Spodní prádlo si měňte raději několikrát za den.

  • Vyhýbejte se horkým koupelím

Horká koupel znamená už zmíněné teplo a vlhko. A to mají kvasinky pro své množení velmi rády. Když si navíc do koupele přidáte parfémované přípravky, kvasinková infekce má dveře otevřené.


Líbil se vám článek?
Sdílejte jej s přáteli