Menu

Pozor na sacharidy v mléčných výrobcích. Vybírejte ty správné.

13. 2. 2020
6 minut čtení

V základních průvodcích ketogenní dietou nalezneme mléko, mléčné produkty a sýry mezi doporučenými keto potravinami. Mléko sice neobsahuje příliš mnoho sacharidů, problémem je množství, v jakém se běžně konzumuje. Jak už to tak ale bývá, nic není černobílé a některé mléčné výrobky jsou přímo základními keto potravinami. Které to jsou? Pojďme se na problematiku mléčných produktů a jejich alternativ podívat zblízka.

Mléko samotné bohužel není keto. Přirozeně se v něm totiž vyskytuje mléčný cukr, tzv. laktóza. Z hlediska charakteristiky ji řadíme do disacharidů a její podíl v mléce je někde mezi 6 až 8 %, respektive tvoří takové množství pevných látek. V našem organismu je pomocí enzymu laktóza rozštěpena na dva cukry, na glukózu a galaktózu. Zatímco tyto rozštěpené cukry zdravý organismus dokáže bez problémů strávit, s laktózou už má problém. Pokud navíc enzym, který štěpí tento cukr, v našem těle chybí, máme problém zvaný jako intolerance.

Nutriční složení mléčných výrobků

  • Mléko – co se týče obsahu sacharidů v mléce, na jeden hrnek mléka připadá cca 12 g sacharidů. Potřebujeme-li držet sacharidy někde mezi 20 až 50 g za den, abychom byli v ketóze, je zařazení mléka do vašeho jídelníčku poměrně neefektivní.
  • Smetana – vhodným produktem při keto dietě je smetana. Ideálně pak ta vysokoprocentní. Například 33% smetana obsahuje pouze 3 g sacharidů na 100 g. Je tak ideální náhradou mléka v kávě. Skvělá je z ní také šlehačka (samozřejmě bez přidání cukru).
  • Máslo – Máslu se také nemusíte vyhýbat. Celá kostka másla má dohromady jen 1,5 g sacharidů.
  • Jogurty – další variantou mléčných výrobků jsou jogurty. Jakékoliv ochucené, ať ovocné či čokoládové, jsou pro ketogenní dietu zcela nevhodné, protože obsahují velké množství přidaného cukru. Vhodnou alternativou jsou pak neslazené přírodní plnotučné jogurty. Opět ale nezapomeňme, že i v tomto případě je nutné hlídat zastoupení sacharidů v rámci denního energetického příjmu.
  • Tvaroh – tvaroh obsahuje okolo 4 % sacharidů. Pokud si ke snídani dáte půlku klasické 400 g vaničky, připočtěte si do svého denního příjmu jen 8 g sacharidů. Benefitem je také příznivý podíl bílkovin.

Bezlaktózové mléčné produkty

Pokud je problémem mléčných výrobku laktóza, nabízí se otázka, jak je to s vhodností bezlaktózových produktů při ketogenní dietě. Bohužel i ty obsahují srovnatelné množství sacharidů.  Přestože jsou tyto výrobky bezlaktózové, obsahují téměř stejné množství sacharidů jako ty s laktózou.

Alternativy mléka

Mléčné výrobky jsou tedy pro svůj vysoký obsah mléčných cukrů z hlediska ketogenní diety málo vhodné. Jisté množství si v případě dobře zvoleného jídelníčků můžeme dovolit, ale zbytečně se tím už omezujeme. Naopak existují různé alternativy, které dokážou mléko nahradit:

  • Mandlové mléko – Mléko v tomto případě pravděpodobně supluje bílou barvu než chuťovou konzistenci. Přesto je ale mandlové mléko výborným doplňkem naší diety. Neslazené mandlové mléko v jednom hrnku obsahuje malé množství kalorií, jeden gram sacharidů a tři gramy tuku. Pokud si tedy porovnáme toto mléko s běžným kravským, rozdíl je nekompromisní. Nehledě na to, že obsah minerálů a různých stopových prvků je v mandlích opravdu nedostižitelný.
  • Kokosové mléko –  zde je už množství sacharidů vyšší než v případě mandlového, ale pořád je to méně než v kravském mléce. Naopak kokosové mléko obsahuje téměř největší množství tuků, jakého jsme schopni v rostlinných nápojích dosáhnout.
  • Konopné mléko je obsahově někde mezi kokosovým a mandlovým mlékem. Jeho chuť připomíná oříšky a je velmi bohaté na cenné stopové prvky.
  • Sójové mléko – to naopak není z hlediska množství sacharidů výhodnou alternativou, obsahuje totiž stejné množství cukrů jako klasické mléko.

Další alternativou jsou mléka z hrachu, lněného semínka a celé řady dalších oříšků.


Líbil se vám článek?
Sdílejte jej s přáteli