Menu

Ketóza vs. ketoacidóza. Nepleťte si je!

28. 8. 2019
6 minut čtení

Kritici ketogenní diety si často notují v domněnce, že je ketóza, která je nedílnou součástí ketogenní diety, pro naše tělo nebezpečná. Tento hojně rozšířený omyl je způsoben záměnou pojmů ketóza s ketoacidózou. Jaký je mezi nimi rozdíl a jaký vliv má ketóza na zdraví našeho těla? Přečtete si náš článek.

Ketóza vs. ketoacidóza

Ketóza je přirozená součást práce metabolismu. Nastává v případech, kdy je příjem sacharidů velmi nízký. Tento stav se objevuje nejen při řízené ketogenní dietě, ale také v případě, kdy jste dlouho nejedli. Lehčí formou ketózy prochází naše tělo například v průběhu spánku. Tento stav je pro normálního zdravého člověka naprosto bezpečný.

Oproti tomu ketoacidóza je závážný stav u pacientů trpících na diabetes I. typu a výjimečně také u cukrovkářů II. typu, kdy vlivem zvýšeného množství ketolátek dochází k zastavení produkce inzulinu. Tělo se pak samo snaží zbavit těchto nadbytečných ketolátek, což doprovází rychlé a hluboké dýchání, nízký tlak, zvracení a extrémní bolesti na hrudníku. Při tomto stavu je nezbytné ihned podat inzulín. V případě podchycení, může ketoacidóza končit kómatem.

Vliv ketózy na zdraví

Ve skutečnosti byla ketóza i diety založené na ketóze hluboce prostudovány a ukázalo se, že mají velké přínosy pro organismus i pro úbytek váhy. Léčivé účinky mají například na epilepsii, diabetes 2. typu a několik dalších chronických onemocnění.

Ketóza je tedy obecně považována za bezpečný stav zdravého organismu pro většinu lidí. Může však způsobit některé vedlejší účinky. Zejména na začátku ketogenní diety nás může potkat například keto chřipka nebo svalové křeče.

Keto chřipka

Jak už bylo řečeno, tělo dokáže ketony využít jako zdroj paliva pro svou činnost, namísto sacharidů. K tomu však nedojde okamžitě, tělo potřebuje čas, aby se přizpůsobilo na spalování tuku a ketonů namísto sacharidů. Během této adaptační fáze můžete zaznamenat dočasné vedlejší účinky. Ty se obecně označují jako „nízkosacharidová chřipka“ nebo „keto chřipka“ a mezi její nejčastější příznaky patří:

  • Bolest hlavy
  • Únava
  • Snížená mozková činnost
  • Zvýšený pocit hladu
  • Špatný spánek
  • Nevolnost
  • Snížený fyzický výkon

Tyto aspekty vás mohou odradit od ketogenní diety, a to i předtím, než uvidíte její první přínosy. Není však potřeba se tímto stavem znepokojovat. Obvykle bývá za několik dní pryč.

Svalové křeče

V ketóze mohou někteří lidé pocítit křeče nohou. I když jsou to obvykle menší problémy, mohou být  nepříjemné až bolestivé. Křeče nohou v ketóze jsou obvykle spojeny s dehydratací a ztrátou minerálů. Je tomu tak proto, že ketóza způsobuje zvýšený odvod vody z těla. Jednoduchou pomocí je zvýšený pitný režim a doplnění hořčíku.

Zažívací problémy

Jakékoliv změny ve stravování mohou zpočátku vést k zažívacím problémům. Zpočátku ketogenní diety mívají někteří lidé problémy se zácpou. To je způsobeno nedostatkem vlákniny a nadměrným odvodňováním. Brzy si však tělo zvykne a vaše zažívání se přizpůsobí novému způsobu stravování. Podpořit jej v tom však můžete zvýšeným přísunem vlákniny a dodržováním pitného režimu.

Jak minimalizovat potenciální vedlejší účinky ketogenní diety

  1. Pijte dostatek vody – vypijte nejméně 2 litry vody denně. Značná část vody se totiž ztrácí v metabolickém procesu ketózy, zejména na začátku a ta pak v organismu může chybět.
  2. Dodejte tělu dostatek soli – sůl je pro vaše tělo důležitý elektrolyt, který se při omezení příjmu sacharidů sníží na velmi malé množství, které je potřeba doplnit.
  3. Zvyšte přísun minerálů – potraviny bohaté na hořčík a draslík mohou pomoci uvolnit křeče nohou.
  4. Vyhněte se intenzivnímu cvičení – s intenzivnějším cvičením začněte až tehdy, kdy je tělo ketóze přizpůsobené. Během prvního týdne nebo dvou se držte střední úrovně cvičení.
  5. Jezte vlákninu – doplňujte stravu vlákninou, zasytí vás a navíc předejdete střevním potížím.

Líbil se vám článek?
Sdílejte jej s přáteli