Menu

Keto jako životní styl: 7 praktických tipů, jak udržet jídelníček pod kontrolou

9. 11. 2020
9 minut čtení

Zaměřit se na své zdraví a začít s nízkosacharidovou ketonovou dietou může každý v jakémkoliv věku. Získá tak více energie pro své tělo, aktivnější mysl a lepší fyzickou kondici. Počáteční přechod ke „zdravějšímu já“ je relativně snadný. Je tu zdravé naštvání a velká dávka motivace něco změnit. Ta ale může časem polevit. Ketogenní dieta by však pro nikoho neměla být jen dietním výstřelkem, které stejně rychle jak přicházejí i odcházejí. Jde o životní styl. Přinášíme vám sedm tipů, jak si proteinovou dietu udržet, jak odolat pokušení a najít správnou motivaci tak, aby pro vás ketogenní dieta fungovala dlouhodobě.

1/ Čistka v lednici a v kuchyňských skříňkách

Když začínáte s ketonovou dietou, projděte kuchyň a zbavte se všech potravin s vysokým obsahem sacharidů, veškerých pamlsků apod. Mějte doma pouze ty potraviny, které jsou součástí vašeho nového jídelníčku. To vám usnadní lépe ovládat chutě na něco nezdravého či nevhodného. Pokud není zbytí a nemůžete se takových potravin zbavit, třeba kvůli ostatním členům rodiny, vyčleňte jim v kuchyni jednu skříňku, v ideálním případě zamykací. V žádném případě nemějte pro vás nevhodné potraviny po ruce na kuchyňské lince. Pokud je totiž budete mít stále na očích, hrozí větší riziko, že je nakonec sníte.   

2/ Podpora rodiny a kamarádů

Nebuďte na to sami. Řekněte o svém plánu změnit životní styl rodině i kamarádům. Řekněte jim, jak to chcete udělat a čeho chcete dosáhnout. Třeba se rozhodnou k vám dokonce připojit. A pak můžete své pokroky a změny k lepšímu sdílet. Nebo se naopak budete mít o koho opřít, až vám bude docházet motivace.

3/ Seznam proč

Sepište si důvody, proč měníte své stravování a životní styl. Chcete snížit v krvi cukr a tím i riziko diabetu? Chcete zhubnout, abyste stačili svým dětem? Chcete snížit riziko onemocnění Alzheimerovou chorobou, kterou trpěla vaše maminka nebo babička? Tento seznam by měl být vaší hlavním motivátorem ke změně jídelníčku a životního stylu. Umístěte ho na dobře viditelné místo – na rodinnou nástěnku, noční stolek nebo na lednici. Prostě tak, abyste si kdykoliv mohli připomenout, proč ta námaha za to stojí.

4/ Plán jídel

Na začátku každého týdne si spočítejte, kolik jídel budete potřebovat, včetně svačin. Přemýšlejte i o tom, co může vaši zaběhlou rutinu narušit. Mohou to být oslavy v práci nebo drink s přáteli. I s tím musíte počítat a dopředu vymyslet řešení, které neohrozí váš nový jídelníček. Plánujte dopředu, jídla na několik dní nebo i celý týden. Ideálním řešením, když nemáte čas vymýšlet a vařit jsou na míru sestavené jídelní balíčky, kde je přesný počet porcí.

5/ Zdravé svačinky

Přechod na zdravou stravu se neděje přes noc. Abyste zvládli i nečekané události, jako poradu v práci, která se protáhne na dlouhé hodiny, mějte vždy po ruce zdravé nízkosacharidové svačinky. Ideální jsou proteinové tyčinky, proteinové chipsy nebo proteinové sušenky a dokonce i čokoláda.

6/ Vše plánujte s předstihem

Pokud se rozhodnete pro ketogenní dietu, pak to nutně neznamená, že se musíte uzavřít před celým světem a žít ve své „nízkosacharidové bublině“. Chce to jen naučit se dobře plánovat. Třeba když máte vyrazit s přáteli na večeři, podívejte se s předstihem na menu restaurace. Dopředu se rozhodněte, jaké jídlo nebo pití si objednáte a nebudete tak mít nutkání pustit se do něčeho nezdravého. Na oslavu narozenin u někoho doma pak můžete nabídnout, že připravíte část občerstvení, samozřejmě v souladu s vaším novým jídelníčkem. Každý hostitel vás bude zbožňovat bez ohledu na fakt, že to děláte hlavně kvůli sobě. Dorazit na party můžete s lahví nízkosacharidového vína, pro vás ovšem maximálně jedna sklenička. Pro případ nouze nejvyšší buďte raději všude na cestách vybaveni vlastní zdravou svačinkou.

7/ Neberte ketogenní dietu jako dietní výstřelek

Stejně jako náhlá aktivita nevede ke dlouhodobému zlepšení kondice, nedá se trvale zhubnout ani žádnou rychlou dietou. Ketogenní dieta se ale dá provozovat dlouhodobě, je to životní styl, žádný krátkodobý výstřelek. Pokud zdravou stravu a návyky trvale zařadíte do svého života, budete jen benefitovat. A to je nutné si uvědomit. Přepnout ten spínač ve své hlavě a vnímat přechod k nízkosacharidové stravě jako trvalé řešení. A podle toho se chovat a přemýšlet. Honí-li vás mlsná, připravte si proteinový dezert nebo domácí proteinové nanuky. Pokud cestujete a často večeříte venku, zjistěte si dopředu, která nízkosacharidová jídla si můžete objednat. Pokud je u vás doma po ránu blázinec, naučte se chystat si snídani večer předtím.

DIETA MŮŽE FUNGOVAT DLOUHODOBĚ POUZE V PŘÍPADĚ, ŽE BUDE VAŠÍM ŽIVOTNÍM STYLEM.

Aby se tak stalo, musíte ji sladit se svým každodenním rozvrhem, domácností i kariérou. Zbavte se nezdravého jídla, požádejte o podporu vaše přátele, plánujte jídlo dopředu a buďte přesvědčeni o tom, co děláte. Kdykoliv si nebudete vědět rady a váš den bude moc hektický, vzpomeňte si na tipy z tohoto článku.


Líbil se vám článek?
Sdílejte jej s přáteli