Menu

Jaký je rozdíl mezi keto dietou a Atkinsonovou dietou?

7. 10. 2019
7 minut čtení

Ketogenní a Atkinsova dieta jsou dvě oblíbené redukční diety, jejichž principem je omezený příjem sacharidů s cílem podpořit hubnutí a zlepšit celkové zdraví. Díky své podobnosti jsou často považovány za totožné. Jak to s dietami je?

Doporučený denní příjem sacharidů pro dospělé je asi 200 – 300 gramů denně. Ketogenní i Atkinsova dieta spočívají v rapidním snížení tohoto příjmu. Liší se však v rozfázování diety, respektive v rozložení množství zkonzumovaných sacharidů a díky tomu má každá dieta specifické účinky na tělo. Pochopení toho, jak tyto diety fungují, vám pomůže se rozhodnout, kterým směrem se vydat.

Ketogenní dieta

Lidé, kteří chtějí držet keto dietu si musí ve svém jídelníčku vystačit pouze se zdravými tuky a malým množstvím bílkovin. Téměř úplně by se měli zříci sacharidů. Ty jsou běžně používány jako palivo pro naše tělo. Pokud je ale nepřijímáme, tělo je nemůže využít a dostane se do stavu tzv. ketózy, ve které začne spalovat tuk a vytvářet ketony – molekuly, které slouží jako nový zdroj energie.

Denní jídelníček u keto diety by se měl skládat z:

  • 70–80 % tuků
  • 20–25 % bílkovin
  • 5–10 % sacharidů

Atkinsonova dieta

Stejně jako keto strava, Atkinsova strava upřednostňuje tuky a umožňuje konzumaci jen malého množství sacharidů. K tomu si však můžete dopřát střední množství bílkovin a tím značně zpestřit jídelníček.

Dalším rozdílem je rozfázování diety. Obecně se Atkinsonova dieta dělí na čtyři fáze podle množství konzumovaných sacharidů:

  • Fáze 1 – Jedná se o nejvíce restriktivní fázi, která umožňuje konzumaci pouze 20–25 g sacharidů denně. Lidé zůstávají v této fázi, dokud se nepřiblíží na 7-8 kg od své ideální hmotnosti.
  • Fáze 2 – Během této fáze lidé denně konzumují 25–50 g sacharidů, dokud se nepřiblíží na 3 kg od své ideální hmotnosti.
  • Fáze 3 – Umožňuje lidem jíst až 80 g sacharidů denně, dokud nedosáhnou své cílové hmotnosti. Poté je potřeba v tomto stavu vydržet po dobu alespoň 1 měsíce.
  • Fáze 4 – Slouží k udržení hmotnosti. Nyní je povoleno 80–100 g sacharidů denně. Cílem je pomoci člověku, aby si byl vědom svého příjmu sacharidů a udržoval si zdravou váhu.

Během první fáze vstoupí tělo do ketózy, jako je tomu u keto diety. Od druhé až třetí fáze už tělo není v ketóze, i přesto ale zvládne redukovat nadbytečné tuky.

Výhody Aktinsonovy diety

  • Až na první fáze diety není Aktinsonova dieta tak restriktivní jako keto dieta. Nejen, že umožňuje větší příjem bílkovin, ale v průběhu času je možné zařazovat čím dál více sacharidů. Díky tomu je možný výběr z více potravin a dieta není tolik omezující.
  • Benevolentnější forma diety je vhodná pro lidi se slabou vůlí, kteří vědí, že přísnou keto dietu by nezvládli.
  • Rozfázování diety, kdy jsou úspěchy sledovány ve více milnících, zpravidla působí více motivačně než běžné diety

Nevýhody Atkinsonovy diety

Základní nevýhodou Atkinsonovy diety je delší doba redukce hmotnosti. Na rozdíl od ketogenní diety totiž neudržuje tělo v neustálé ketóze a na výsledek je potřeba si o něco déle počkat. Problematický může být také zvýšený podíl bílkovin ve stravě (oproti keto dietě), který může tělo vyvést z ketózy i při dodržení sacharidového limitu. Dostat se zpět do ketózy pak může trvat několik dní.

Kterou dietu si vybrat? I přes vyjmenované rozdíly lze říci, že jsou si keto dieta a první dvě fáze Atkinsonovy diety velmi podobné, a tak se až v průběhu času můžete rozhodnout, zda si s redukovaným množstvím sacharidů umíte představit další týdny a zůstanete u ketogenní diety, anebo raději budete chtít zvolnit, dopřát si více sacharidů a pustíte se do dalších fází Atkinsonovy diety. V druhém případě si na výsledek sice déle počkáte, zato se k němu dostanete příjemnější cestou. Celkově je ale nejdůležitější dbát na výběr zdravých a kvalitních potravin, zejména tuků.


Líbil se vám článek?
Sdílejte jej s přáteli