Menu

Jak vám může ketogenní dieta pomoci proti koronaviru?

23. 3. 2020
6 minut čtení

Hned na úvod je potřeba říci, že neexistují žádné lékařské studie, které by prokazovaly jasnou souvislost mezi nakažením koronavirem či jeho průběhem s dodržováním ketogenní diety. Koronavir nového typu, známý pod názvem COVID-19 není stále dostatečně prozkoumán, což je i jeden z důvodů, proč doposud neexistuje na toto onemocnění žádná speciální léčba. Existují však indicie, že by dodržování ketogenní diety mohlo vést k nižšímu riziku nakažení a také k hladšímu průběhu nemoci.

Ketogenní dietou ke zvýšení imunity

Ketogenní dieta, ani žádná jiná úprava stravy vás samozřejmě nemůže zcela ochránit před silnou virovou nákazou a ani nemá potenciál vás z ní vyléčit. Její pravidla se však do značné míry shodují s oficiálním doporučením lékařů pro zvýšení imunity. Kromě dodržování správných hygienických návyků je pro zvýšení imunity žádoucí upravit svou stravu tak, abychom své tělo posílili vůči negativním vlivům. Dle doporučení bychom měli:

  • Omezit potraviny se zánětlivými účinky – jedná se především o potraviny s nadbytkem cukrů a nasycených tuků.
  • Zařadit více potravin s protizánětlivými účinky – čerstvá zelenina a ovoce
  • Doplnit jídelníček o potřebné vitamíny (především vitamín C) a minerály
  • Dostatečně odpočívat

Studie vlivu ketogenní diety na imunitu

V souvislosti s koronavirem a ketogenní dietou provedl tým vědců z Yale School of Medicine malý pokus. V lednu tohoto roku testovali na myších vliv ketogenní diety na nákazu infekční chřipkou. Tým si nejdříve rozdělil myši na dvě skupiny, přičemž jednu z nich krmil týden standardní stravou a druhou skupinu keto stravou, poté všechny myši vystavili infekci chřipky A (nejzávažnější forma chřipky). Všechny myši krmené standardní stravou infekci podlehly. Z “keto” skupiny to byla jen polovina. Tyto myši navíc neztratily tolik hmotnosti, což je většinou jedním z příznaků choroby.

Proti výsledku tohoto pokusu se ohradili někteří lékaři, kteří tvrdí, že rozdíl mezi fungováním organismů myší a lidí je natolik odlišný, že výsledky nelze považovat za  relevantní, dokud nebudou prokázány i na lidech. Řada z nich však uznala, že keto či low carb strava může znamenat určitý stupeň zvýšené ochrany před chřipkou a dalšími imunitními chorobami.

Ketogenní dieta jako prostředek pro zmírnění průběhu nemocí

Ketogenní dietu mnozí vnímají jen jako prostředek pro rychlé a takřka bezpracné hubnutí, původně ale byla sestavena za účelem léčby pacientů s epilepsií a také dnes se s její pomocí zmírňují příznaky dalších závažných nemocí, jako jsou kardiovaskulární a nervové choroby, diabetes 2. typu, zánětlivá onemocnění a dalších zdravotní obtíže. Studie nového koronaviru jasně prokazují, že nejhorší průběh nemoci mají právě pacienti, kteří jsou oslabení v důsledku jiného onemocnění, nejčastěji se pak jedná právě o srdeční choroby a diabetes. Lze tedy předpokládat, že zmírnění těchto nemocí může pomoci nejrizikovějším pacientům zmírnit průběh také nemoci COVID-19 a tím snížit riziko trvalých následků nebo dokonce úmrtí.

Pozor na keto chřipku

Navzdory výše uvedeným pozitivům je potřeba zmínit, že není vhodné začít v těchto dnech s ketogenní dietou neuváženě. Drastická úprava jídelníčku s rapidním vyloučením sacharidů totiž u někoho v prvních dnech může vést k projevu zvanému jako keto chřipka. Jedná se o dočasné oslabení organismu, kdy se tělo vypořádává s nedostatkem sacharidů. V tuto dobu je běžné, že člověk trpí symptomy podobnými chřipce, jakými je únava, bolest hlavy či mírně zvýšená teplota Není potřeba se těchto projevů bát, jsou naprosto přirozenou součástí této diety a zpravidla do dvou až tří dnů odezní. V tuto chvíli však mohou neinformovaného člověka nepříjemně překvapit. Ideálním řešením tak je pozvolná redukce denního konzumovaného množství sacharidů, kdy si tělo bude pomalu zvykat a nebude tolik zatíženo.


Líbil se vám článek?
Sdílejte jej s přáteli