Menu

Co byste měli vědět o detoxikačních dietách

23. 4. 2021
7 minut čtení

 

 

Detoxikační diety, neboli detox, jsou stále oblíbenější. Obzvlášť po zimě, kterou jste, tak říkajíc, proseděli doma. Co ale může detox způsobit? Prospívá nebo škodí? Jaká jsou jeho rizika nebo naopak výhody?

Detox, neboli možnost vyčistit svůj organizmus od nebezpečných toxinů, zní pro každého lákavě. Za nutností detoxikačních diet stojí tvrzení, že v našem trávicím systému a dalších částech těla z jídla a vody zůstávají nebezpečné látky, kterých je potřeba se zbavit. Většina takových diet s sebou ale nese velmi striktní omezení.

 

Jaké známe detoxikační diety

Existuje celá řada detoxikačních diet. Většina je krátkodobá a má za úkol vyčistit organismus od škodlivých látek. Mohou být založené na půstu, pití pouze tekutin, vyřazení určitých potravin z jídelníčku, přírodních doplňcích nebo dokonce používání klystýru k pročištění střev.

Při některých detoxikačních dietách vyřadíte z jídelníčku průmyslově zpracované potraviny a živočišné produkty, zvýšit naopak musíte příjem ovoce a zeleniny. Jiné naopak doporučují pití velkého množství tekutin, ať už čisté vody nebo ovocných šťáv. Odlehčení jídelníčku je v každém případě dobré pro zlepšení fungování trávicího traktu.

Je detox, který se drží pouze jeden den, ale také detox trvající až čtyři týdny. Čistit se můžete jak s pomocí raw stravy, tak limonád. Tady je pár příkladů populárních detoxikačních diet. Populární ovšem neznamená vždy zdraví prospěšné.

  • Limonádová dieta (neboli Master Cleanse Diet) – poprvé byla představena už v polovině minulého století. Je rozdělena do několika fází. V té první pijete 2 týdny pouze limonádu z vody, citrónu, javorového sirupu a kajenského pepře.
  • Fast Track Detox Diet – tato dieta trvá celkem 11 dní. Jídelníček tvoří nejdříve pouze biopotraviny, pak ovocné šťávy, psyllium nebo mleté lněné semínko, které pomáhá stimulovat střeva. Při této dietě se údajně můžete kromě škodlivých toxinů zbavit až 5 kilogramů váhy.
  • Džusová dieta – sedmidenní dieta, která kombinuje čištění organismu a hubnutí. V jídelníčku je pouze syrová zelenina a ovoce, většinou ve formě šťáv.

 

Detox a keto dieta

Není na škodu během keto diety svému tělu trochu pomoci. Organismus totiž během hubnutí odbourává nejen tuky, ale také škodlivé látky, které se do tukové tkáně dlouhodobě ukládaly. Jejich odplavování můžete pomoci několika způsoby.

  • Dostatečně pijte – pravidelný pitný režim je při hubnutí základ. Ideální je čistá voda nebo bylinkové čaje.
  • Dodržujte spánkovou hygienu – nejméně 7 až 8 hodin spánku denně pomáhá správné regeneraci.
  • Nastartujte metabolismus přírodními přípravky – doplňky stravy, jako třeba tablety s výtažky z ostropestřce, podporují správnou činnost jater, která je nutná k pročištění organismu.
  • Hýbejte se – pohyb prospívá nejen vašim svalům a kloubům, ale podporuje i fungování vašeho trávicího systému.
  • Vynechte alkohol a kávu – zbytečně zatěžují trávení.

Hubnutí můžete podpořit přírodními doplňky stravy, které pomohou tělu lépe se pročistit a nastartovat metabolismus.

 

Výhody detoxu

Detoxikační diety a čištění organismu jako takové mohou přinášet několik benefitů:

  • zlepšují fungování jater a ledvin,
  • člověk je vitálnější, má více energie,
  • povzbuzují mysl a zlepšují celkové naladění,
  • jsou dobrým odrazovým můstkem k přechodu na zdravý životní styl,
  • mohou pomoci při boji proti některým nemocem.

 

Rizika detoxikačních diet

Detoxikační diety mívají často tzv. placebo efekt. Cítíte se lépe, protože věříte, že pro své tělo děláte něco zdravého. Ve skutečnosti si ale omezeným jídelníčkem, který neobsahuje vyvážený poměř živin, můžete i uškodit.

  • Jídelníček složený pouze z ovoce a zeleniny může způsobit nadýmání nebo dokonce průjem. Řada lidí se pak mylně domnívá, že se právě tak se jejich organismus čistí.
  • Detox nelze doporučit dospívajícím dětem, těhotným ženám nebo chronicky nemocným lidem. Jídelníček chudý na kalorie a bílkoviny je pro ně vyloženě nebezpečný.
  • Lidé se sklonem k závislostem se mohou při detoxu ocitnout v „rauši“, což může vést až k poruchám příjmu potravy.
  • Detoxikační diety nemají dlouhodobý hubnoucí efekt. Spíše naopak. Jsou krátkodobé a většina lidí ztracenou hmotnost po ukončení diety rychle nabere zpět.

Líbil se vám článek?
Sdílejte jej s přáteli