Menu

Čím nahradit bílý cukr (pokud nechcete používat umělá sladidla a přesto hubnout)

30. 9. 2021
5 minut čtení

Klasický bílý řepný cukr už jsme všichni prokoukli a nikde snad nenarazíme na článek, který by bílý cukr vyzdvihoval. Zato ale stále není nouze o vyzdvihování sladidel, které si takovou pozornost nezaslouží. Pojďme se tedy podívat na jednotlivé alternativy cukru a najít tu nejvhodnější. 

 

Hnědý cukr

Za největší chyták můžeme označit “tmavý cukr” nebo “hnědý cukr”. Mohlo by se zdát, že jde o zdravější verzi bílého cukru, bohužel jde ale stále o řepný cukr s trochou melasy nebo karamelu. Navíc nezřídka si za tento cukr i připlatíte.

Třtinový cukr

Třtinový cukr se vyrábí z cukrové třtiny a je oblíbený pro svou jemnou chuť. Bohužel ale ani tento cukr nemá nic společného se zdravějším životním stylem. Z chemického hlediska je třtinový cukr stejnou sloučeninou jako řepný cukr – tedy sacharóza a negativní vliv na zdraví má stejný jako klasický bílý cukr.

Mnoho dostupných článků stále vyzdvihuje třtinový cukr pro svůj obsah minerálních látek, nicméně toto množství je opravdu minimální a zanedbatelné. Ve skutečnosti 100 gramů třtinového cukru, tedy 4 vrchovaté polévkové lžíce, obsahuje kolem 1 % doporučené denní dávky některých minerálních látek a stopových prvků. Což je absurdní vzhledem k tomu, jaké množství zkonzumovaného cukru by to pro nás znamenalo. Kvalitnějším dojmem může třtinový cukr působit i z důvodu vyšší ceny, nicméně i zde si nepřiplatíte za kvalitu, nýbrž za náklady za dopravu a celní poplatky.

 

Agáve sirup

Tento sirup je často vyzdvihován kvůli svému nízkému glykemickému indexu. Je tomu tak díky obsahu cukru zvaný fruktóza, který se v těle metabolizuje složitěji a do krve se tak dostává pomaleji. Proto jsou sladidla s obsahem fruktózy prodávána často jako zdravá alternativa slazení. Zní to krásně, ale bohužel i tato mince má dvě strany. Dlouhodobá a vyšší konzumace fruktózy zatěžuje játra, protože právě tento orgán má na starost přeměnu fruktózy na využitelnou energii. Játra tak mohou být přetížená, což může způsobovat ztučnění jater, následně inzulinovou rezistenci až diabetes 2. typu.

 

Javorový sirup

Javorový sirup je zhruba o polovinu méně kalorický než cukr. Zároveň krásně voní i chutná. To vše by se mohlo zdát jako výhra. Javorový cukr má však o polovinu nižší sladivost. Budete-li se tedy chtít dostat na stejně sladkou chuť čaje nebo koláče, na kterou jste zvyklí, je třeba použít dvojnásobné množství sirupu a kaloricky se opět dostanete na tu samou hodnotu.

 

Čekankový sirup

Pokud už jste začínali propadat beznaději, že se budete muset vzdát sladké chuti, máme pro vás dobrou zprávu. Na trhu je čekankový sirup, který neobsahuje téměř žádný cukr a je tak vhodný dokonce i pro ketonovou dietu. Jeho sladká chuť má původ v obsahu vlákniny zvané inulin, která se v čekance přirozeně vyskytuje. Tato vláknina má přirozeně nasládlou chuť a speciálními technologickými úpravami je její sladkost zvýrazněna. Podíl vlákniny v sirupu je i po zpracování stále zachován a s ním i jeho blahodárné účinky. Vláknina inulin totiž funguje jako takzvané prebiotikum – je potravou pro zdraví prospěšné bakterie v našich střevech a tím zlepšuje skladbu naší střevní mikroflóry, což má pozitivní vliv nejen na lepší trávení, silnější imunitu ale podle posledních studií i na psychický stav a lepší náladu.

 


Líbil se vám článek?
Sdílejte jej s přáteli